sobota, 15 stycznia 2011

Nowe mieszkania komunalne

  We Wrocławiu na mieszkanie komunalne trzeba czekać nawet 10 lat. To zdecydowanie za długo. Mieszkania komunalne często znajdują w centrum miasta w zabytkowych kamienicach.

  Koszty utrzymania i remontów kamienic jest wysoki a budynki te są często w bardzo złym stanie technicznym. Budynki te mają swoje lata i nie spełniają norm termoizolacyjnych przez co ogrzewanie jest kosztowne. W niektórych mieszkaniach nie ma łazienki i toalety, które znajdują się na korytarzu. Czynsz powinien być odpowiednio wyższy ze względu na to że utrzymanie takiego budynku w dobrym stanie technicznym jest dość kosztowne. Niestety stawki czynszu w wielu przypadkach są za niskie a niektórzy mieszkańcy mają problem z uregulowaniem czynszu.

  Nie ma się co dziwić że nowe mieszkania komunalne powstają w ślimaczym tempie. Kamienice niszczeją, ponieważ remonty są rzadkie i powierzchowne. Doprowadza to do tego że budynek jest w tak złym stanie technicznym że grozi zawaleniem i mieszkańców trzeba ewakuować. Trzeba go wyburzyć a po wyburzeniu teren zostaje sprzedany. A mieszkań dalej brakuje.

  Niekiedy miasto przeprowadza gruntowny remont pewnych budynków. Zazwyczaj odzyskują one blask. Lecz trzeba pamiętać ze remonty przeprowadzane są jak najniższym kosztem. Jeżeli kamienica nie jest zabytkiem nie zostaną odtworzone sztukaterie zdobienia i detale. Mieszkania komunalne znajdujące się w takich budynkach również zostają odnowione najniższym kosztem. Wiele cennych elementów zostaje zatraconych podczas takiego remontu.

  A przecież są ludzie, którzy pragną mieszkać w kamienicy i są gotowi ponieść dodatkowe koszty. Ludziom mieszkającym w lokalach komunalnych najczęściej zależy na tym żeby czynsz i opłaty były niskie a lokal był odpowiednio wykończony.

  Stare kamienice nie sprawdzają się pod wieloma względami do celów komunalnych. Kamienice nie są dostosowane do potrzeb ludzi starych, schowanych, niepełnosprawnych. Są drogie w utrzymaniu, remontach i konserwacji. Często padają ofiarą wandalizmu.

  Moja koncepcja na rozwiązanie tego problemu jest prosta. Należy wybudować nowe osiedla komunalne a lokale lub całe kamienice odpowiednio wyremontować i sprzedać. Zysk ze sprzedaży pozwoli wybudować nowe budynki komunalne. Nowe budynki będą dostosowane do potrzeb mieszkańców.
W zależności od mieszkańców przewiduje budynki stworzone dla osób:
 - starszych, schorowanych, niepełnosprawnych. Będą wyposażone w windę, pozbawione barier architektonicznych (stopnie, schodki, strome podjazdy). Dodatkowo zostanie zatrudniona pielęgniarka do opieki nad mieszkańcami.
- rodzin wielodzietnych. Mieszkania będą stosunkowo duże. Kuchnia z salonem będą połączone. Ubikacja i łazienka będą oddzielnie. Resztę będą stanowiły nieduże pokoje.
- osób z problemem alkoholowym, rodzin patologicznych. Mieszkania będą nieduże, bo mają być przyznane tylko na okres leczenia. Osoba z problemem alkoholowym (i nie tylko) będzie mogła starać się tylko i wyłącznie o mieszkanie tego typu. Wszyscy dobrze wiemy jak dużym problemem jest sąsiedztwo osoby uzależnionej od alkoholu. Zazwyczaj osoby zalegające z czynszem to alkoholicy. Osoby takie będą podlegały leczeniu uzależnienia. W zależności od potrzeb i rodzaju uzależnienia będzie można podzielić budynki na różne kategorie (np 1 dla osób silnie uzależnionych nie zdolnych do pracy,... 3 dla osób uzależniona zdolnych do pracy). Po ukończeniu leczenia zostanie przyznane im mieszkanie (dotyczy to tylko osób, które zrezygnowały z mieszkania w kamienicy).
- singli, studentów. Kawalerki z aneksem kuchennym.
- młodych małżeństw, pary z dzieckiem. Salon połączony z kuchnią plus jeden pokój.
- i inne.
Skupienie ludzi o podobnych potrzebach w jednym miejscy daje realne możliwości zorganizowania dla nich pomocy np. zajęcia dla młodzieży, ośrodki rozwijania postaw twórczych, ośrodki walki z alkoholizmem, pomoc medyczna, pomoc socjalna, ośrodek kariery i kształcenia zawodowego itp.
Wszystkie mieszkania będą oszczędne i tanie w utrzymaniu. Budynki mogą powstać na terenach odzyskanych po ogródkach działkowych. Wtedy budynki będą miały w sąsiedztwie park (gwarantowane 50% terenu po działkach).

  Kamienica, która będą od tej pory prywatna odzyska swój blask. Mieszkańcy ustalą realny fundusz remontowy. Skończy się dewastowanie budynku przez pijanych mieszkańców, lub nudzącą się młodzież. Tereny podwórek zostaną poddane rewitalizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz