czwartek, 13 stycznia 2011

Mech uratuje bloki  Przeglądając strony w internecie o zielonych ścianach natrafiłem przypadkiem na pewną azjatycką firmę, która sprzedaje panele z tworzywa sztucznego, na którym rośnie mech. Panele te stanowią izolacje termiczną nie dopuszczając do nagrzania się dachu przynosząc duże oszczędności. Stanowią też dekoracje. Producent twierdzi ze jego panele można zastosować zarówno na zewnątrz na dachu i ścianach jak i w środku. W naszym klimacie takie panele na dachu mogą utrudnić odśnieżenie dachu w zimie.

  Już kiedyś myślałem o tym żeby ściany bloku zamienić w jeden wielki wertykalny ogród. Efekt z pewnością był by niesamowity. Ale kosztowało by to bardzo dużo, a po za tym był by problem z automatycznym nawadnianiem w zimie bo woda by zamarzała. Rośliny mogły by nie przeżyć zimy.

  Dlatego doskonałym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie paneli z mchem do pokrycia ścian bloków. Jest tanie lekkie i przede wszystkim wytrzymałe i odporne na zimie. Mech jest rośliną wyjątkowo odporną. Jest odporny na suszę, nawet po całkowitym wyschnięciu potrafi później ożyć. Budynki pokryte taką okładziną będą wyglądać niesamowicie. Dużą zaletą jest to że ta żywa ściana wytwarza tlen i oczyszcza powietrze. Ważne jest też to ze w lecie będą ograniczały nagrzewanie budynku.

  Jako pierwsze mogą zostać obłożone bloki na ul. kard. Stefana Wyszyńskiego i te na ul. Pomorskiej ponieważ są one obłożone sidingiem, do którego wystarczy tylko przymocować panele.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz